12 spektakli teatrów lalkowych młodego widza, 2 warsztaty artystyczne i spotkanie z twórcami – tak zapowiada się Festiwal FOTEL Online adresowany do szkół i przedszkoli, który odbędzie się w dniach 23-25 września 2020 r.

Festiwal FOTEL Online nawiązuje bezpośrednio do Festiwalu Objazdowych Teatrów Lalkowych Młodego Widza FOTEL – familijnej, trzydniowej imprezy plenerowej, której trzy edycje odbyły się w minionych latach w Juszkowie. W tym roku z powodu zagrożenia COVID-19, festiwal został przeniesiony do Internetu. Ponieważ jednak OKSiBP musiał w tym sezonie znacznie ograniczyć program wydarzeń dla szkół i przedszkoli, postanowiliśmy w tym roku poszerzyć „FOTEL-ową” ofertę o spektakle właśnie dla uczniów i przedszkolaków.

Pod hasłem Festiwal FOTEL Online w dniach 23-25 września 2020 r. wędrowne teatry zagoszczą w placówkach oświatowych (lub rodzinnych domach – w przypadku edukacji zdalnej) za pośrednictwem sieci internetowej. Festiwal będzie dostępny nieodpłatnie na platformach streamingowych, portalach społecznościowych oraz stronie https://festiwaljuszkowo.pl/ W programie wydarzenia znajdzie się 12 spektakli w wykonaniu 10 nieinstytucjonalnych teatrów z różnych części Polski. Ponadto, wyemitujemy dwa krótkie warsztaty filmowe, dzięki którym będzie można nauczyć się własnoręcznie wykonać lalkę do teatrzyku kukiełkowego. W piątek (24 września) dwa spektakle i jeden warsztat będą tłumaczone na język migowy z okazji przypadającego w ostatnią niedzielę września Międzynarodowego Dnia Niesłyszących.

W edukacyjny charakter festiwalu wpisują się też przygotowane przez zespół pedagogów karty pracy, tematycznie nawiązujące do poszczególnych przedstawień. Nauczyciele będą mogli korzystać z nich, omawiając z uczniami obejrzane spektakle. Opracowany do każdego tytułu zestaw kart pracy usystematyzuje wiedzę uczniów oraz pozwoli nauczycielom sprawniej przeprowadzić lekcje.

Festiwalowa oferta w całości będzie dostępna bezpłatnie.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Kultura w sieci”.

Zobacz również