1 FOTEL, 2 projekty, 3 warsztaty, 4 dni festiwalu, 15 objazdowych teatrów lalkowych, 25 spektakli granych na żywo ze sceny, 25 pomysłowych kart pracy z dziećmi, 32 wejścia festiwalowego studio, 1572 grup szkolnych i w sumie 201 739 widzów – IV Festiwal FOTEL 2020 po raz pierwszy odbył się w sieci i spotkał się ogromnym zainteresowaniem.
Zabawne, poruszające i pouczające spektakle, kreatywne warsztaty lalkarskie, dociekliwe wywiady, niezwykli goście, wirtualne podróże po gminie – wyjątkowa konwencja Festiwalu FOTEL 2020, który w tym roku, z przyczyn obiektywnych, miał formułę online bardzo pozytywnie zaskoczyła odbiorców, którzy tak licznie zasiedli przed ekranami komputerów lub telewizorów. Z części festiwalowego programu mogły korzystać również osoby niesłyszące – trzy spektakle, kilka wejść studia oraz warsztat przetłumaczono na język migowy (z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Głuchych w dniu 27 września).
– Zainteresowanie teatrem online przerosło nasze najśmielsze oczekiwania – przyznaje Grzegorz Cwaliński, dyrektor Ośrodka Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej w Cieplewie, pełniący również funkcję dyrektora Festiwalu. – Ponad 200 tysięcy widzów i setki nadesłanych zdjęć, z których bije radość z oglądania naszych spektakli, to satysfakcja, o jakiej nie śniliśmy.
Decyzja o przeprowadzeniu tegorocznej edycji Festiwalu w formule online zapadła krótko po ogłoszeniu w kraju sytuacji epidemiologicznej. Intensywne prace nad FOTEL-em 2020 trwały kilka miesięcy. Koszt organizacji, zwłaszcza streamingu wystawianych w Cieplewie spektakli, również był niemały, jednak OKSiBP pozyskał na wszystkie teatralne wydarzenia środki z Narodowego Centrum Kultury w ramach dwóch programów: „Kultura w sieci” oraz „Kultura – Interwencje 2020”.
– Ponadto, jak co roku, mogliśmy liczyć na naszych wspaniałych partnerów, sponsorów i patronów medialnych – dodaje dyrektor Cwaliński.Organizacja Festiwalu w dobie epidemii koronawirusa była niełatwa z wielu względów.
– Ostatnie trzy lata, kiedy impreza odbywała się w Juszkowie, gościliśmy teatry lalkowe z całego świata. Obecnie, z uwagi na liczne obostrzenia, mogliśmy zaprosić do Cieplewa, skąd nadawaliśmy na żywo, wyłącznie teatry krajowe – mówi Marcin Marzec, kierownik artystyczny Festiwalu. – Znalezienie tych najlepszych nie było proste, ale się udało. Pokazaliśmy nie tylko wyjątkowy kunszt artystyczny, ale również przekrój sztuki lalkarskiej: od pacynek, przez marionetki i jawajki, po teatr cieni.
Marcin Marzec to również aktor lalkowy, który na tegoroczny Festiwal przygotował m.in. Legendy Gdańskie.
– Formuła online była również dużym wyzwaniem dla aktorów – lalkarzy – przyznaje – My nie jesteśmy aktorami telewizyjnymi. Od zawsze występujemy w towarzystwie publiczności, wchodząc z nią interakcję, prowadząc dialog, reagując na śmiech i oklaski. Obecność widowni, która w przypadku aktora telewizyjnego może powodować tremę, dla nas jest największą motywacją do grania. Spontaniczne i szczere reakcje dzieci dają nam niesamowitą energię. Grając tylko przed obliczem kamer, staraliśmy się dać z siebie maksimum emocji, by również widz je poczuł.
FOTEL online to jednak nie tylko spektakle, ale również warsztaty, podczas których młodzi widzowie uczyli się, jak samodzielnie wykonać lalkę do domowego przedstawienia.
Ponadto, do każdego spektaklu pedagodzy i teatrolodzy opracowali karty pracy, które można było pobrać z festiwalowej strony internetowej.Karty, stworzone na podstawie wywiadów z twórcami oraz udostępnionych przez artystów materiałów, zostały dostosowane do wieku widzów i tematyki poszczególnych spektakli.
– Atrakcyjnie zilustrowane ćwiczenia miały za zadanie nie tylko utrwalić wiedzę związaną z teatrem, w tym sztuką lalkarską, ale również rozwinąć umiejętności rozpoznawania i wyrażania emocji – wyjaśnia pedagog i twórca rysunków oraz zadań do kart Agnieszka Michalczyk.Spektakle i warsztaty były przeplatane rozmowami w festiwalowym studio, prowadzonymi przez dziennikarkę radiową Magdę Świerczyńską – Dolot i Grzegorza Cwalińskiego. Gośćmi tej dwójki byli aktorzy i przyjaciele Festiwalu. Niemałą gratką okazały się podróże po najpiękniejszych zakątkach gminy niesamowitego reportera Fotelika, który rozkochał w sobie wszystkich widzów i sam również znalazł miłość (jak się okazało w jednym z odcinków – na pięknych Żuławach).
– Jestem pełna podziwu dla całego zespołu naszego ośrodka kultury, a także dla wspaniałych aktorów, którzy przyjechali do Cieplewa z całej Polski, by dostarczyć, zwłaszcza najmłodszym, tak wiele teatralnych wrażeń – dodaje wójt Magdalena Kołodziejczak.
Zobacz również
- Czytaj więcejFestiwal FOTEL 2022
VI edycja Festiwalu Objazdowych Teatrów Lalkowych Młodego Widza FOTEL w Juszkowie - pierwsza po dwuletniej przerwie, kiedy to spotykaliśmy się tylko w Internecie - udowodniła, że warto organizować takie familijne spotkania na żywo. I że nic nie zast...
- Czytaj więcejFestiwal FOTEL 2021 – online
V edycja Festiwalu Fotel, podobnie jak poprzednia, miała miejsce w sieci. Tym razem również spotkała się z dużym zainteresowaniem. Podczas dwudniowego festiwalu poznaliśmy 7 grup teatralnych i obejrzeliśmy 8 spektakli, w tym dwa tłumaczone na polski...
- Czytaj więcejFestiwal Fotel 2019
III Festiwal Objazdowych Teatrów Lalkowych Młodego Widza FOTEL odbył się w dniach 23-25 lipca 2019 roku na terenie Centrum Rekreacji w Juszkowie.
- Czytaj więcejFestiwal Fotel 2018
II Festiwal Objazdowych Teatrów Lalkowych Młodego Widza – FOTEL w 2018 roku odbył się już nie tylko w Centrum Rekreacji w Juszkowie, ale także w Marzęcinie, gmina Nowy Dwór Gdański, dzięki współpracy z tamtejszym Żuławskim Ośrodkiem Kultury...