• 1 FOTEL, 2 projekty, 3 warsztaty, 4 dni festiwalu, 15 objazdowych teatrów lalkowych, 25 spektakli granych na żywo ze sceny, 25 pomysłowych kart pracy z dziećmi, 32 wejścia festiwalowego studio, 1572 grup szkolnych i w sumie  201 739 widzów – IV Festiwal FOTEL 2020 po raz pierwszy odbył się w sieci i spotkał się ogromnym zainteresowaniem.

 • Zabawne, poruszające i pouczające spektakle, kreatywne warsztaty lalkarskie, dociekliwe wywiady, niezwykli goście, wirtualne podróże po gminie – wyjątkowa konwencja Festiwalu FOTEL 2020, który w tym roku, z przyczyn obiektywnych, miał formułę online bardzo pozytywnie zaskoczyła odbiorców, którzy tak licznie zasiedli przed ekranami komputerów lub telewizorów. Z części festiwalowego programu mogły korzystać również osoby niesłyszące – trzy spektakle, kilka wejść studia oraz warsztat przetłumaczono na język migowy (z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Głuchych w dniu 27 września).

 • Zainteresowanie teatrem online przerosło nasze najśmielsze oczekiwania – przyznaje Grzegorz Cwaliński, dyrektor Ośrodka Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej w Cieplewie, pełniący również funkcję dyrektora Festiwalu. – Ponad 200 tysięcy widzów i setki nadesłanych zdjęć, z których bije radość z oglądania naszych spektakli, to satysfakcja, o jakiej nie śniliśmy.

  Decyzja o przeprowadzeniu tegorocznej edycji Festiwalu w formule online zapadła krótko po ogłoszeniu w kraju sytuacji epidemiologicznej. Intensywne prace nad FOTEL-em 2020 trwały kilka miesięcy. Koszt organizacji, zwłaszcza streamingu wystawianych w Cieplewie spektakli, również był niemały, jednak OKSiBP pozyskał na wszystkie teatralne wydarzenia środki z Narodowego Centrum Kultury w ramach dwóch programów: „Kultura w sieci” oraz „Kultura – Interwencje 2020”.
  Ponadto, jak co roku, mogliśmy liczyć na naszych wspaniałych partnerów, sponsorów i patronów medialnych – dodaje dyrektor Cwaliński.

 • Organizacja Festiwalu w dobie epidemii koronawirusa była niełatwa z wielu względów.

  – Ostatnie trzy lata, kiedy impreza odbywała się w Juszkowie, gościliśmy teatry lalkowe z całego świata. Obecnie, z uwagi na liczne obostrzenia, mogliśmy zaprosić do Cieplewa, skąd nadawaliśmy na żywo, wyłącznie teatry krajowe – mówi Marcin Marzec, kierownik artystyczny Festiwalu. – Znalezienie tych najlepszych nie było proste, ale się udało. Pokazaliśmy nie tylko wyjątkowy kunszt artystyczny, ale również przekrój sztuki lalkarskiej: od pacynek, przez marionetki i jawajki, po teatr cieni.

 • Marcin Marzec to również aktor lalkowy, który na tegoroczny Festiwal przygotował m.in. Legendy Gdańskie.

  Formuła online była również dużym wyzwaniem dla aktorów – lalkarzy – przyznaje –  My nie jesteśmy aktorami telewizyjnymi. Od zawsze występujemy w towarzystwie publiczności, wchodząc z nią interakcję, prowadząc dialog, reagując na śmiech i oklaski. Obecność widowni, która w przypadku aktora telewizyjnego może powodować tremę, dla nas jest największą motywacją do grania. Spontaniczne i szczere reakcje dzieci dają nam niesamowitą energię. Grając tylko przed obliczem kamer, staraliśmy się dać z siebie maksimum emocji, by również widz je poczuł.

 • FOTEL online to jednak nie tylko spektakle, ale również warsztaty, podczas których młodzi widzowie uczyli się, jak samodzielnie wykonać lalkę do domowego przedstawienia.
  Ponadto, do każdego spektaklu pedagodzy i teatrolodzy opracowali karty pracy, które można było pobrać z festiwalowej strony internetowej.

  Karty, stworzone na podstawie wywiadów z twórcami oraz udostępnionych przez artystów materiałów, zostały dostosowane do wieku widzów i tematyki poszczególnych spektakli.
  Atrakcyjnie zilustrowane ćwiczenia miały za zadanie nie tylko utrwalić wiedzę związaną z teatrem, w tym sztuką lalkarską, ale również rozwinąć umiejętności rozpoznawania i wyrażania emocji – wyjaśnia pedagog i twórca rysunków oraz zadań do kart Agnieszka Michalczyk.

 • Spektakle i warsztaty były przeplatane rozmowami w festiwalowym studio, prowadzonymi przez dziennikarkę radiową Magdę Świerczyńską – Dolot i Grzegorza Cwalińskiego. Gośćmi tej dwójki byli aktorzy i przyjaciele Festiwalu. Niemałą gratką okazały się podróże po najpiękniejszych zakątkach gminy niesamowitego reportera Fotelika, który rozkochał w sobie wszystkich widzów i sam również znalazł miłość (jak się okazało w jednym z odcinków – na pięknych Żuławach).

 • Jestem pełna podziwu dla całego zespołu naszego ośrodka kultury, a także dla wspaniałych aktorów, którzy przyjechali do Cieplewa z całej Polski, by dostarczyć, zwłaszcza najmłodszym, tak wiele teatralnych wrażeń – dodaje wójt Magdalena Kołodziejczak.

Oglądaj

Making of - dzień 1

Oglądaj

Making of - dzień 2

Oglądaj

Making of - dzień 3

Oglądaj

Making of - dzień 4

Zobacz również