• Pierwszego dnia ponad 30-stopniowy upał tak dawał się nam wszystkim we znaki, że gminna Ochotnicza Straż Pożarna rozciągnęła wąż gaśniczy i ustawiła kurtynę wodną w pobliżu jednej z festiwalowych scen.

    W niedzielę, 28 sierpnia, ochłodzenie przyniósł za to krótki deszcz, który jednak nie wystraszył wszystkich gości. Występujący tego dnia artyści również grali przed pełną widownią i mogli liczyć na gromki aplauz.

    Przez dwa dni istne oblężenie przeżywały namioty w strefie warsztatowej, gdzie własne lalki do domowych teatrzyków wykonywały zarówno dzieci, jak i ich dorośli opiekunowie.

  • Festiwalowe statystyki:

    • 35 gości festiwalowych z zaproszonych teatrów, w tym 32 artystów, 23 gości z Polski i 12 zagranicznych,
    • 30 wolontariuszy – ochotników ze szkół podstawowych i przedstawicieli Młodzieżowej Rady Gminy Pruszcz Gdański,
    • 18 spektakli – w tym: 12 odrębnych tytułów, w tym jeden – „Skok na księżyc”, czyli spektakl otwarcia w tłumaczeniu na polski język migowy, 2 x ukraińskie przedstawienie „Szary i Ruda”, 2 x „Budapesztańskie marionetki” węgierskiego teatru Benca Sarkadiego po raz pierwszy goszczącego w Juszkowie, 5 x „Legendy gdańskie – Oberża Jeruzalem” w przyczepie teatralnej,
    • 16 osób w ekipie teatru Klinika Lalek z Wolimierza, wystawiającej spektakl „Kosmiczna podróż Guliwera”
    • 8 punktów małej gastronomii: 5 food trucków, w tym kawiarenka piekarni-cukierni Mielnik; 2 stoiska małej gastronomii Kół Gospodyń Wiejskich z Juszkowa i Cudawianki z Łęgowa, a ponadto stoisko firmy Eksploatator, gdzie dla ochłody częstowano gości festiwalowych wodą z cytryną
    • 4 happeningi teatralne – Międzynarodowe Improwizacje Lalkarzy,
    • 3 stałe sceny, 1 scena na boisku (spektakl „Kosmiczna podróż Guliwera”) i 1 scena w przyczepie traktora,
    • 2 dni festiwalowych wydarzeń w Centrum Rekreacji w Juszkowie,
    • 2 tłumaczy polskiego języka migowego i 1 tłumaczka na język ukraiński,
    • 2 warsztaty kreatywne, realizowane w 3 namiotach: „Magia teatru cieni” i „Pacynki, kukiełki i jawajki”, podczas których w ciągu dwóch dni kilkaset osób własnoręcznie wykonało autorskie lalki w różnych technikach,
    • 1 jubileusz 25-lecia rodziny Rylów z Poznania, związanej z teatrem lalkowym od 4 pokoleń,
      i niezliczone grono widzów spektakli i uczestników festiwalu.
  • Niestety, wszystko co dobre kiedyś się kończy. W niedzielny wieczór artyści oddali więc festiwalowy klucz do bajkowego centrum w Juszkowie wójt Magdalenie Kołodziejczak, która jako honorowy patron wydarzenia ogłosiła oficjalne zakończenie FOTELA 2022.

    To były dwa dni pełne wrażeń i teatralnych emocji, jakie zapewnili nam wyjątkowi artyści i ich piękne lalki. Było bajkowo i bajecznie!

  • Dziękujemy naszym zaangażowanym wolontariuszom i Młodzieżowej Radzie Gminy, bez których sami byśmy sobie nie poradzili. Pragniemy również wyrazić wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji wydarzenia: służbom, które dbały o nasze bezpieczeństwo, ekipom gastronomicznym, bez których chodzilibyśmy głodni, ekipom technicznym, obsłudze, patronom honorowym i medialnym, instytucjom i firmom, które nas wsparły, ratownikom medycznym, którzy opatrywali skaleczenia i urazy czy łagodzili ból po użądleniach przez osy, a także strażakom, którzy kurtyną wodną schładzali upalną atmosferę w miasteczku festiwalowym. I oczywiście dziękujemy wszystkim artystom, którzy nas bawili, wzruszali i zachwycali, i Wam drodzy Widzowie! Dziękujemy, że byliście z nami i – mamy nadzieję – do zobaczenia za rok!

  • Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2022.

    Patronatem honorowym objęli: Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego, Marian Cichon – Starosta Gdański oraz Magdalena Kołodziejczak – Wójt Gminy Pruszcz Gdański.

    Patronat medialny: Radio Plus Gdańsk, Dziennik Bałtycki, e-teatr.pl, CzasDzieci.pl, teatralny.pl, Teatr dla Wszystkich, Radio Spin.

Oglądaj

Zobacz również