Trzy sceny, osiem teatrów z Polski, Czech, Niemiec i Ukrainy, 17 spektakli, trzy dni warsztatów pacynkowych i tłumy gości. Taki był bilans pierwszego plenerowego Festiwalu Objazdowych Teatrów Lalkowych Młodego Widza FOTEL, który odbył się w dniach 25-27 sierpnia 2017 roku.
W uroczystym otwarciu imprezy uczestniczyli m.in. honorowi patroni wydarzenia: Ryszard Świlski (reprezentujący Marszałka Województwa Pomorskiego), Stefan Skonieczny, starosta powiatu gdańskiego i Magdalena Kołodziejczak, wójt gminy Pruszcz Gdański. Pani wójt wręczyła aktorom symboliczny klucz do Juszkowa i do dobrej zabawy. Gościem specjalnym uroczystości był 93-letni wówczas Stefan Gełdon – żywa legenda objazdowego teatru lalkowego na Pomorzu. Jubileusz 35-lecia pracy scenicznej świętowała w Juszkowie Małgorzata Wolańska, aktorka i reżyserka Teatru Malutkiego z Łodzi. Jubilatka zaprezentowała m.in. spektakl pt.: „Krawiec Niteczka”, który był pierwszym przedstawieniem, jakie zobaczyła festiwalowa publiczność.

Swoisty hymn FOTELu, czyli muzyczne wprowadzenie do świata baśni, odtwarzane przed każdym „fotelowym” spektaklem skomponował specjalnie dla nas Krzysztof Zaremba, kierownik muzyczny teatru Baj Pomorski w Toruniu. Nawet najmłodszej widowni nie przeszkadzało, że zagraniczni artyści komunikowali się z nią po angielsku czy np. łamanym polsko-czeskim. Udowodnili, że prawdziwa sztuka jest uniwersalna i nie zna barier językowych. Codziennie na festiwalu czynna była plenerowa pracownia Hanny Kośmickiej – gdańskiej artystki, która prowadziła warsztaty pacynkowe dla dzieci i rodziców. Każdego dnia można było także podziwiać wystawę marionetek z teatru Barnaby, wykonanych przez jego twórcę – Marcina Marca.

Pierwszej edycji imprezy towarzyszył „Desant na kulturę”. Była to inicjatywa Jachtklubu Morskiego Wiślinka nawiązująca bezpośrednio do miejsca, w którym odbywa się FOTEL, czyli malowniczego rozlewiska Raduni. Celem organizatorów była integracja mieszkańców wschodniej i wyżynnej części gminy oraz popularyzacja kultury marynistycznej i aktywnego wypoczynku na wodzie. W trakcie festiwalu na terenie Centrum Rekreacji w Juszkowie rozegrano trzydniowe regaty, w których młodzi adepci żeglarstwa rywalizowali o Puchar Wójta Gminy Pruszcz Gdański.

Dzięki hojności sponsorów, mali widzowie wyjeżdżali z Juszkowa nie tylko pełni wrażeń z niezwykłych spektakli, ale też z upominkami: kolorowymi balonami i egzemplarzami „Świerszczyka”, lizakami i cukierkami, wcześniej degustując też lody i kiełbaski.

SPEKTAKLE 2017:

  • „Tymoteusz wśród ptaków”, „Karczma Jeruzalem” i „Czerwony Kapturek” - Teatr Barnaby z Gdańska,
  • „Krawiec Niteczka” i „Taka pchła” - Teatr Malutki z Łodzi,
  • „Trzy świnki” - Teatr Vaška z Torunia,
  • „Cyrk Hrynek” i „Tymoteusz Rymcimci” - Teatr Nemno z Rzeszowa,
  • „O Ignasiu, który nie lubił szkoły” i „Szczudlarze i lalki” - Teatr Akademia Wyobraźni z Łodzi,
  • „Bałwanki”, „Futerko z obłoków” i „Punch & Judy” - Teatr A3 z Kleszczeli, (Polska-Ukraina),
  • „Mały Henry i jego przyjaciele” - Kabaré Púpala (Niemcy),
  • „O tym, jak diabły bawiły się w teatr” i „Pradawna księga” - Petrpaslikovo z Nymburka (Czechy)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25