II Festiwal Objazdowych Teatrów Lalkowych Młodego Widza – FOTEL w 2018 roku odbył się już nie tylko w Centrum Rekreacji w Juszkowie, ale także w Marzęcinie, gmina Nowy Dwór Gdański, dzięki współpracy z tamtejszym Żuławskim Ośrodkiem Kultury. W obu miejscowościach publiczność oklaskiwała teatry parawanowe, marionetki, pacynki, jawajki i kukły oraz aktorów w żywym planie z Polski, Niemiec, Rosji, Ukrainy, Czech i Francji. Łącznie wystąpiło 12 zespołów teatralnych, które zaprezentowały w sumie 32 spektakle.

Gwiazdą drugiej edycji imprezy była żywa maskotka – logo festiwalu – którą można było spotkać nie tylko w Juszkowie, ale także na terenie gminy i Trójmiasta. Była najbardziej obfotografowaną postacią wydarzenia z którą dzieci i dorośli chętnie robili sobie selfie.

W programie festiwalu w Juszkowie znalazły się spotkania autorskie, z twórcami teatru lalkowego, takimi jak Jan Tomasz Pieczątkowski – aktor i animator, reżyser, autor tekstów piosenek, związany z teatrem lalkowym (m.in. z łódzkim Arlekinem) od 50 lat. O kulisach swojej pracy opowiadali też twórcy Teatru Uszytego z Krakowa Katarzyna i Andrzej Kopczykowie; Marcin Marzec z gdańskiego Teatru Barnaby oraz Robert Poryziński z Teatru Miejsca z Płońska. Dodatkową atrakcją, wieńczącą drugi dzień imprezy w Juszkowie, była plenerowa projekcja filmu „Odlot w przestworza”, w którym główne role odegrały lalki – mapety.

Na terenie Centrum Rekreacji w strefie warsztatów pod okiem instruktorów dzieci zdobywały nowe umiejętności. Na stoisku Cukierni Viktoria Sławomira Mielnika chętni zdobili i wypiekali z ciasta drożdżowego buzie tytułowych bohaterów „Jasia i Małgosi”. W namiocie Mediateki poznawano tajniki teatrzyku obrazkowego kamishibai. W zaczarowanym świecie Roberta Poryzińskiego przez trzy dni konstruowano rozmaite formy teatralne z papieru - fantastyczne stwory rodem z baśni i legend. Nie zabrakło znanej gdańskiej lalkarki Hanny Kośmickiej. W jej plenerowej pracowni artystycznej, można było własnoręcznie zrobić pacynkę.

W Juszkowie funkcjonowała kawiarenka Cukiernia Viktoria - Sławomir Mielnik. Można było napić się w niej kawy, kupić słodkie wypieki czy lody. Dania obiadowe i przekąski serwowały panie z kół gospodyń wiejskich z Łęgowa, Cieplewa i Wiślinki. Festiwalową ofertę wzbogacił sklepik z koszulkami, torbami i innymi gadżetami ozdobionymi "fotelowym" logo.

SPEKTAKLE 2018:

 • „Historia nie do powtórzenia”, „Ciosek i Judytka” - Teatr Lalek Marka Żyły,
 • „O piecuchu najwspanialszym na świecie”, „Jaś i Małgosia”, „Bajkowe piosenki Teatru Barnaby”, „Baśń o rycerzu bez konia” - Teatr Barnaby z Gdańska,
 • „Brzydkie kaczątko”, „Tygrys Pietrek” - Teatr Waśka z Torunia,
 • „Wyspa pacynek”, „Opowieści starego kredensu” - Teatr pod Orzełkiem z Białegostoku,
 • „Wielkie ciasto”, „Czerwony kapturek, całkiem inna historia” - Teatr Gdynia Główna z Gdyni,
 • „Smacznego, Proszę Wilka!” - Teatr o Rany! z Wrocławia,
 • „Kto tam?”, „Dong co ma świecący nos” - Teatr Uszyty z Krakowa,
 • „Mała świnka”, „Kabare puppala show” - Kabare-pupala (Niemcy),
 • „Pingwiny potrafią latać” - Compagnie samolet (Francja, Rosja),
 • „Ballada” - Teatrol-Theater (Rosja),
 • „Boska komedia”, „Mała żabka” - Lwowski Teatr Akademicki I Lalki i Ludzie (Ukraina),
 • „Czeskie legendy”, „Pinokio” - Teatr Toy Machine (Czechy)

loga minkultidzie2018

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
loga_minkultidzie2018