Animatorzy i twórcy teatralni goszczący w Juszkowie, w pięknych okolicznościach przyrody i w towarzystwie wspaniałej FOTEL-owej publiczności chętnie świętują swe jubileusze działalności artystycznej. Podczas pierwszej edycji festiwalu (2017) uczciliśmy 35-lecie pracy na scenie Małgorzaty Wolańskiej, aktorki i reżyserki Teatru Malutkiego z Łodzi. W ubiegłym roku 50 rocznicę pracy zawodowej obchodził z nami nestor teatru lalkowego Jan Tomasz Pieczątkowski – aktor i animator, reżyser, autor tekstów piosenek, związany m.in. z łódzkim Arlekinem.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu (niedziela, 25 sierpnia o godz. 17:00; scena nr 4) uczcimy ćwierćwiecze działalności artystycznej Mariusza Orzełka z teatru Pod Orzełkiem, który wystawi dla nas dwa spektakle: „3 x królewna, 3 x smok” oraz „Czarne i białe” z muzyką Agnieszki Glińskiej. Jubilata doskonale zna publiczność sceny teatralnej w OKSiBP w Cieplewie, którą białostoczanin odwiedzał już wiele razy. Mariusz Orzełek jest absolwentem Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Akademii Teatralnej w Warszawie i miłośnikiem teatru przedmiotu. Swoje umiejętności prezentował w kraju i za granicą, był też wykładowcą macierzystej uczelni. Prowadzi rozmaite warsztaty teatralne dla dzieci i dorosłych, m.in. dla Polonii rumuńskiej, belgijskiej, czeskiej, ukraińskiej, białoruskiej, litewskiej, hiszpańskiej, niemieckiej. Otrzymał tytuł instruktora roku przyznawany przez Towarzystwo Kultury Teatralnej i honorową odznakę Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

Gościem gminnej instytucji kultury był też Krzysztof Falkowski, twórca teatru FALKOSHOW założonego przed 10 laty. Na obchody tej rocznicy zapraszamy do Juszkowa w niedzielę, 25 sierpnia, o godz. 15:00 (scena nr 4) w ramach widowiska połączonego z warsztatami animacji pt.: „Iluzja marionetki” (teatr FALKOSHOW – Zaułek Animacji). Krzysztof Falkowski - aktor, reżyser, solista-lalkarz - ukończył Akademię Teatralną w Warszawie, studiując na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Przez 10 lat współpracował z Teatrem Groteska w Krakowie. W 2006 roku zadebiutował jako reżyser spektaklem „O babie, rybaku i złotej rybce”. Dwa lata później otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Swoje mistrzostwo w zakresie animacji marionetek udowodnił, realizując performance „Podglądać znanych” (wykonywany latem na Rynku Głównym w Krakowie) oraz widowisko „FALKOSHOW. Iluzja Marionetki”, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego autorskie spektakle prezentowane przez teatr FALKOSHOW brały udział w wielu festiwalach w kraju i za granicą.

MAORZEŁEK1
MAORZEŁEK2
FALKOSHOW_Na_wozie
FALKOSHOW_O_szewczyku