Samodzielnie wykonane lalki cieszą każdego i na pewno posłużą najmłodszym w zabawie w domowy teatrzyk. Dzieci (od lat 3 - z dorosłymi opiekunami) i młodzież uczestniczącą w festiwalu w Juszkowie i Marzęcinie zapraszamy na różnorodne warsztaty, podczas których będzie można stworzyć pacynki i inne lalki do własnego teatrzyku.

W JUSZKOWIE:

KSIĘŻNICZKI I KRÓLEWNY
ELYA BOSOVYCH
Dla uczestników warsztatów prowadzonych przez Elyę Bosovych z Ukrainy źródłem natchnienia są tzw. lalka wertepowa i motanka. Lalka wertepowa tradycyjnie była wykorzystywana przez objazdowe teatry do tzw. „wertepu”, czyli odgrywania scen o narodzinach Jezusa. Miała bardzo prostą konstrukcję. Zazwyczaj była to główka na patyczku, do którego przymocowano kostium. Z czasem figurki ewoluowały, a historie z ich udziałem stawały się coraz bardziej różnorodne. Główki motanek tradycyjnie robiono z darów przyrody, np. z ziemniaków. Na taką główkę nakładano ścinek materiału i przymocowywano go nićmi. Motając kolejne skrawki, kawałek po kawałku, formowano ubranko. Motanki wieszano w domach, jako symbole opiekuńcze chroniące siedlisko przed złem, albo wykorzystywano jako zabawki dla dzieci.
Wykorzystując obie te techniki podczas warsztatów Elyi Bosovych, uczestnicy będą samodzielnie tworzyć lalki do domowego teatrzyku lub maskotki-strażniczki dobrego nastroju, pomagające na dłużej zachować miłe wspomnienia z festiwalu w Juszkowie.
SOBOTA, 24.08, GODZ. 13:00-15:00
NIEDZIELA, 25.08, GODZ. 17:00-19:00

PACYNKOWE SMOKI / LALKI I PACYNKI
HANNA KOŚMICKA
BBywalcom FOTEL-a Hanny Kośmickiej nie trzeba przedstawiać. Jej warsztaty co roku cieszą się takim powodzeniem, że do pani Hani ustawiają się kolejki. Na co dzień artystka prowadzi w Trójmieście pracownię produkującą pacynki, które cieszą dzieci i kolekcjonerów na całym świecie. Od lat jej stoisko można znaleźć na Jarmarku Dominikańskim w Gdańsku, gdzie wystawia lalki kojarzące się z najpopularniejszymi bajkami i nie tylko. Od początku towarzyszy też festiwalowi w Juszkowie, prowadząc warsztaty tworzenia pacynek. W tym roku pod czujnym okiem mistrzyni będzie można własnoręcznie wykonać pacynkowe laleczki i maskotki oraz bajkowe smoki.
PIĄTEK, 23.08, GODZ. 18:30-20:30
SOBOTA, 24.08, GODZ. 16:00-18:00
NIEDZIELA, 25.08, GODZ. 14:00-16:00

BAŚNIOWE STWORY
AKADEMIA MONTESSORI
Niepubliczna Szkoła Akademia Montessori z Pruszcza Gdańskiego zaprasza dzieci na warsztaty tworzenia pacynek ze… skarpetek. Z tej prozaicznej części garderoby każdy uczestnik będzie mógł własnoręcznie stworzyć księżniczkę, księcia albo jakiegoś baśniowego stworka. Warsztaty poprowadzą nauczyciele, którzy na co dzień realizują zajęcia plastyczne w przedszkolu i szkole AM. Będzie wesoło i twórczo.
SOBOTA, 24.08, GODZ. 12:00-14:00
GODZ. 15:00-17:00
GODZ. 18:00-20:00


KRÓLOWIE I KSIĄŻĘTA
CUKIERNIA VIKTORIA
Oczy z borówek, wąs usypany z maku i „złota” korona z ziaren sezamu? Tak będzie można własnoręcznie stworzyć drożdżowego króla lub księcia na warsztatach zdobienia wypieków cukierniczych! 
Od drugiej edycji FOTEL-a towarzyszy nam Piekarnia Sławomir Mielnik - Cukiernia Viktoria, która w plenerowej kawiarence w Juszkowie serwuje pyszne słodkości, a w strefie warsztatowej uczy milusińskich jak ze słodkiej bułeczki wyczarować bajkową postać. Rok temu wypiekaliśmy wspólnie buźki Jasia i Małgosi. Tym razem - temat zobowiązuje – zabawa będzie królewska. Cukiernia zapewnia gotowe ciasto i smaczne, zdrowe dodatki: ziarna i suszone lub świeże owoce. Gotową bułeczkę-laleczkę prosto z pieca będzie można zabrać ze sobą do domu lub… schrupać z apetytem na miejscu.
SOBOTA, 24.08, GODZ. 14:00-15:00
                            GODZ. 18:00-19:00
NIEDZIELA, 25.08, GODZ. 13:00-14:00
                                GODZ. 16:00-17:00

W MARZĘCINIE:

BAŚNIOWA KRÓLEWNA 
WARSZTATY ROBOTYKI
Bardzo intrygująco zapowiadają się warsztaty w Marzęcinie, w gminie Nowy Dwór Gdański. Do udziału w spotkaniu zapraszamy nie tylko młodych wielbicieli teatru lalkowego, ale również miłośników robotyki. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy pokaz robotyki stanowiący mariaż tych dwóch dziedzin. Pod hasłem: „Baśniowa królewna” pracownia robotyki działająca w Żuławskim Ośrodku Kultury przedstawi możliwości wykorzystania nowych technologii w tradycyjnej sztuce lalkarskiej.
SOBOTA, 24.08, GODZ. 13:00-14:00

warsztaty02
warsztaty03
warsztaty04
warsztaty05
warsztaty06
warsztaty07