• Trzy sceny, osiem teatrów z Polski, Czech, Niemiec i Ukrainy, 17 spektakli, trzy dni warsztatów pacynkowych i tłumy gości. Taki był bilans pierwszego plenerowego Festiwalu Objazdowych Teatrów Lalkowych Młodego Widza FOTEL, który odbył się w dniach 25-27 sierpnia 2017 roku.
  W uroczystym otwarciu imprezy uczestniczyli m.in. honorowi patroni wydarzenia: Ryszard Świlski (reprezentujący Marszałka Województwa Pomorskiego), Stefan Skonieczny, starosta powiatu gdańskiego i Magdalena Kołodziejczak, wójt gminy Pruszcz Gdański. Pani wójt wręczyła aktorom symboliczny klucz do Juszkowa i do dobrej zabawy. Gościem specjalnym uroczystości był 93-letni wówczas Stefan Gełdon – żywa legenda objazdowego teatru lalkowego na Pomorzu. Jubileusz 35-lecia pracy scenicznej świętowała w Juszkowie Małgorzata Wolańska, aktorka i reżyserka Teatru Malutkiego z Łodzi. Jubilatka zaprezentowała m.in. spektakl pt.: „Krawiec Niteczka”, który był pierwszym przedstawieniem, jakie zobaczyła festiwalowa publiczność.

 • Swoisty hymn FOTELu, czyli muzyczne wprowadzenie do świata baśni, odtwarzane przed każdym „fotelowym” spektaklem skomponował specjalnie dla nas Krzysztof Zaremba, kierownik muzyczny teatru Baj Pomorski w Toruniu. Nawet najmłodszej widowni nie przeszkadzało, że zagraniczni artyści komunikowali się z nią po angielsku czy np. łamanym polsko-czeskim. Udowodnili, że prawdziwa sztuka jest uniwersalna i nie zna barier językowych. Codziennie na festiwalu czynna była plenerowa pracownia Hanny Kośmickiej – gdańskiej artystki, która prowadziła warsztaty pacynkowe dla dzieci i rodziców. Każdego dnia można było także podziwiać wystawę marionetek z teatru Barnaby, wykonanych przez jego twórcę – Marcina Marca.

 • Pierwszej edycji imprezy towarzyszył „Desant na kulturę”. Była to inicjatywa Jachtklubu Morskiego Wiślinka nawiązująca bezpośrednio do miejsca, w którym odbywa się FOTEL, czyli malowniczego rozlewiska Raduni. Celem organizatorów była integracja mieszkańców wschodniej i wyżynnej części gminy oraz popularyzacja kultury marynistycznej i aktywnego wypoczynku na wodzie. W trakcie festiwalu na terenie Centrum Rekreacji w Juszkowie rozegrano trzydniowe regaty, w których młodzi adepci żeglarstwa rywalizowali o Puchar Wójta Gminy Pruszcz Gdański.

  Dzięki hojności sponsorów, mali widzowie wyjeżdżali z Juszkowa nie tylko pełni wrażeń z niezwykłych spektakli, ale też z upominkami: kolorowymi balonami i egzemplarzami „Świerszczyka”, lizakami i cukierkami, wcześniej degustując też lody i kiełbaski.

 • SPEKTAKLE 2017

  • „Tymoteusz wśród ptaków”, „Karczma Jeruzalem” i „Czerwony Kapturek” – Teatr Barnaby (Polska)
  • „Krawiec Niteczka” i „Taka pchła” – Teatr Malutki (Polska)
  • „Trzy świnki” – Teatr Vaška (Polska)
  • „Cyrk Hrynek” i „Tymoteusz Rymcimci” – Teatr Nemno (Polska)
  • „O Ignasiu, który nie lubił szkoły” i „Szczudlarze i lalki” – Teatr Akademia Wyobraźni (Polska)
  • „Bałwanki”, „Futerko z obłoków” i „Punch & Judy” – Teatr A3 (Polska-Ukraina)
  • „Mały Henry i jego przyjaciele” – Kabaré Púpala (Niemcy)
  • „O tym, jak diabły bawiły się w teatr” i „Pradawna księga” – Petrpaslikovo (Czechy)
Oglądaj

Festiwal Objazdowych Teatrów Lalkowych Młodego Widza FOTEL 2017

Zobacz również